poniedziałek, 4 lipca 2011

Żyrafa.

Naukowcy początkowo sądzili, że żyrafa jest krzyżówką wielbłąda i lamparta. Ten błąd został utrwalony w naukowej nazwie żyrafy – Giraffa camelopardalis.
Pradawne kultury afrykańskie już od tysięcy lat otaczały żyrafę czcią i szacunkiem. Wizerunek tego stworzenia często pojawia się na prehistorycznych malowidłach naskalnych.
Żyrafa jest ssakiem roślinożernym, oraz najwyższym z żyjących obecnie zwierząt. To jedyny gatunek zwierzęcia, u którego wzrost mierzy się do czubka głowy, nie do kłębu.

 
Wzrost:
do 6 m  
Waga:
do 900 kg
Żyją ok.:
30 lat
W ramach tego gatunku wyróżnia się aż 12 podgatunków, głównie o odmiennym paskowaniu i umaszczeniu.

 
W naturze żyrafy zamieszkują sawanny afrykańskie na południe od Sahary. Wybierają te miejsca, gdzie pojawiają się drzewa.
Większość żyraf żyje w stadach liczących nawet po kilkadziesiąt osobników, często przebywając razem z zebrami i antylopami lecz wiele gatunków z afrykańskich równin nie żyje w grupach.  W tych mieszanych stadach pelnią rolę daleko widzących "wartowników" stad.
Żyrafy nie są zwierzętami terytorialnymi. Wśród samców panują hierarchiczne układy. Często można zobaczyć, jak samce stoją obok siebie i tarmoszą się, opuszczając i kręcąc głowami. Te ciosy mogą być tak silne, że czasami szyje zwierząt splatają się w uścisku. To zachowanie, określane jako „obcałowywanie”, jest często mylnie uważane jest za zaloty między samcami i samicami.

W ciągu dnia żyrafa spędza od 16 do 20 godzin na jedzeniu. Żywią się one głównie trawami, liścmi drzew i krzewów, w czym pomaga im imponujący wzrost. Nie przeszkadza im on też dobrze biegać, galopują bowiem z prędkością 45-55 km/godz. Nawet noworodek żyrafy jest wielki: ma wysokość około 180 cm i waży 70 kg. Ssie matkę 1 rok, a dojrzewa w wieku 4 lat.
Zdjęcie :
http://afryka.org/images/cache/48737a62fd334518b35683cb0073e7e6.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz