niedziela, 26 czerwca 2011

Wakacje !

Hay.
Wakacje  ,wakacje , wakacje , wakacje !!!
Już 3 obserwatorów !
Zapraszam żebyście się pojawiali na bloogu  !!!
;)

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Mk

Siemka.
Konkursik i do wygrania na stardoll 5sd oraz 5sm.
Co znaczy u koni skrót SP ??
Zapraszam !!!

niedziela, 19 czerwca 2011

Koń arabski.

Pochodzenie koni arabskich owiane jest tajemnicą. Istnieje na ten temat wiele legend, ale jedyne, co tak naprawdę wiadomo, to że rasa liczy sobie co najmniej 2500 lat, co czyni ją najstarszą rasa koni na świcie.
Najpiękniejsza legenda dotycząca powstania rasy brzmi następująco: "Wtedy wziął Bóg garść południowego wiatru, tchnął w niego oddech i stworzył konia. Rzekł do niego: imię twoje jest arabskie, dobro jest związane z twoją grzywą, zdobycz - z twoim grzbietem. Wybrałem ciebie spośród wszystkich zwierząt jucznych i zrobiłem z twojego pana - twojego przyjaciela; dałem ci siłę do lotu bez skrzydeł".
Inne legenda mówi, że konie arabskie to potomkowie pięciu klaczy Mahometa. Pewnego razu Mahomet postanowił wypróbować swoje konie odmawiając im przez cały dzień dostępu do wodopoju i pozwalając, by przez cały dzień cierpiały pragnienie. Następnie otworzył zagrodę i kazał trąbić sygnał wzywający do boju. Wszystkie zwierzęta w dzikim galopie popędziły do wodopoju, a jedynie pięć klaczy stawiło się na rozkaz Mahometa nie zaspokoiwszy pragnienia. Klacze te nosiły imiona Hadbah, Saglavi, Kuhejlan, Hamdani i Abajah. Mahomet uczynił je pramatkami koni czystej krwi arabskiej. Hodowlę koni arabskich podniósł do obowiązku religijnego, a swoim zwolennikom wypełniającym ten rozkaz obiecywał nagrodę w niebie: "im więcej ziaren jęczmienia dasz swojemu koniowi, tym więcej grzechów będzie ci odpuszczone".
Nie wiadomo, czy legenda ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, wiadomo natomiast, że przez ponad 1000 lat Beduini udoskonalali rasę konia czystej krwi arabskiej poddając zwierzęta surowej selekcji. Stworzyli ten sposób konia, któremu w pięknie i harmonii nie dorównuje żaden inny. Arabowie swoje konie traktowali jak członków rodziny, w ciężkich warunkach pustyni bezwzględnie polegali na sobie nawzajem. Tę zależność i przywiązanie najlepiej ukazuje stare arabskie przysłowie mówiące: "niech głodują i odczuwają pragnienie moje dzieci, ale nigdy mój koń".

Koń arabski wyróżnia się charakterystycznym szkieletem: ma zaledwie 16 par żeber, 5 kręgów lędźwiowych i 16 kręgów ogonowych. Dzięki temu jego grzbiet jest krótki i lekko wklęsły, zad prosty, ogon wysoko osadzony. Głowa araba jest mała, krótka, delikatna, o charakterystycznym wklęsłym profilu, między oczami widnieje trójkątna wypukłość, tzw. jibbah. Chrapy miękkie, szerokie. Szyja długa, pięknie wygięta, elegancka. Grzywa i ogon jedwabiste. Kończyny długie, szczupłe, suche, o wydanych stawach, skośnych pęcinach, bez szczotek. Kopyta zdrowe, o twardym rogu, ładnie uformowane. Dopuszczalna wysokość w kłębie wynosi 144-152 cm, ale araby mogą być tez mniejsze, zależnie od regionu pochodzenia, jakości pastwisk, itp.

Konie arabskie czystej krwi, zgodnie z arabską tradycją, klasyfikowane są na pięć linii, pochodzących od pięciu klaczy Mahometa. Kuhejlan uważane są za najbardziej rasowe, a choć nazwa ta oznacza "czarną antylopę", konie te są zazwyczaj gniade lub skarogniade. Linia Saglavi odznacza się uroda i elegancją, oraz siwą maścią. Ród Abajah nie jest aż tak ładny, ale za to bardzo wytrzymały, a jego przedstawiciele mają zazwyczaj maść kasztanowatą. Pozostałe dwie linie to konie szybkie, różnych maści. Niezwykle rzadko spotyka się konie czystej krwi arabskiej o maści całkowicie karej.
Araby odznaczają się żywym temperamentem, są jednak końmi łagodnymi, podatnymi na szkolenia, łatwymi w ułożeniu. Są inteligentne, pozytywnie nastawione do ludzi, przywiązane do swojego pana. Nie lubią samotności, nie powinno się ich zostawiać samych w stajni czy na wybiegu, a jeździć tylko w weekendy. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem, w innym przypadku stają się osowiałe, brakuje im energii. Nie są wymagające.
http://i.pinger.pl/pgr10/25a74209002c0dfb4a3fcd0bhttp://i.pinger.pl/pgr10/25a74209002c0dfb4a3fcd0bhttp://i.pinger.pl/pgr10/25a74209002c0dfb4a3fcd0bhttp://i.pinger.pl/pgr10/25a74209002c0dfb4a3fcd0bhttp://www.galopuje.pl/foto_news/arab463vo6.png

Kot Perski.

            Jedwabiste, obfite i długie futro, lekko spływające po krępej sylwetce kota Perskiego to pierwszy z atutów tej rasy.
Ale jego zapierający dech wygląd zaczyna się w starannie prowadzonej profilaktyce weterynaryjnej.  Okresowe pozbywanie się pasożytów wewnętrznych lub kontrola ich obecności przez badania parazytologiczne jest nieodzowna u każdego naszego pupila.
Musimy też chronić koty przed pasożytami zewnętrznymi – pchłami, kleszczami, świerzbem i chejletielą.
Watro wiedzieć, że skóra kota może być narażona na grzybice, przerost gruczołów ogonowych, prosówkowe zapalenie, czy ziarniaki.
Częste głaskanie i buszowanie w futerku, sprawią nie tylko przyjemność naszemu pupilowi, który jest łasy na pieszczoty, ale i pozwolą uchwycić początkowe symptomy zmian wymagających leczenia.
Drugim, nie mniej ważnym czynnikiem fascynującego wyglądu jest urozmaicona dieta.
Poza dobrze zbilansowaną suchą karmą, kot powinien dostawać mięso wołowe, drób, ryby, nabiał i w stosownych ilościach – witaminy. Im bardziej będziemy urozmaicać żywienie, tym  efekt zdrowego, lśniącego i puszystego futra, będzie doskonalszy.
Kiedy do tego dołożymy jeszcze nasze systematyczne i staranne zabiegi pielęgnacyjne, urokowi naszego pupila prezentowanego w najlepszej kondycji i z podkreślonymi eksteriorowo walorami, nie oprze się żaden Sędzia Felinologiczny.
            Kiedy przyprowadzamy puchatego maluszka do domu, powinien on już mieć wyuczone nawyki poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym. Pierwszych wskazówek i praktycznego pokazu powinien nam udzielić hodowca. Dobrze też jest w jego obecności podjąć próby czesania maleństwa.
Jeśli szczotkowanie będzie elementem pieszczot i zabawy z kotem, nigdy nie spotkamy się z jego niechęcią, czy nawet agresją.
Koty bardzo chętnie dają się głaskać po grzbiecie, pod brodą. Pokaładając się, podsuwają nam niejako boki swojego zwinnego ciała do głaskania, ale i szczotkowania. Należy również pamiętać o starannym wyczesaniu podbrzusza, wewnętrznej strony przednich i tylnich łapek.
Najwięcej naszych umiejętności i fryzjerskiego zacięcia, wymaga szczotkowanie „portek” – otulających najbardziej intymne miejsca pupila. Dorosłe kocury mogą bronić się przed taką ingerencją w okolice „skarbów”, ale i kotki nieprzychylnym okiem traktują czesanie tylniej i wewnętrznej strony, tylnich łapek.
Jeśli nie będziemy się mocować z kotem, a grzebień, czy szczotkę na pierwszym etapie nabierania nawyku, zastąpimy głaskaniem ... Nasz pupil, to co się wydaje przedsięwzięciem karkołomnym, będzie przyjmował ze spokojem i przyjemnością.
Warunkiem udobruchania kota i łagodnego poddawania się szczotkowaniu jest częste powtarzanie tej przyjemności.
Pomocne w tym nam będą grzebienie i szczotki z dobrze wyprofilowanymi, zaokrąglonymi zakończeniami „zębów”.
Wybór sprzętu do pielęgnacji futra powinien być staranny. Podstawową zasadą przy jego doborze jest to, aby był z naturalnych surowców i nie niszczył włosa. Drugą zasada – aby dobrze nam leżał w ręce.  W czasie szczotkowania, czy czesania – narzędzia powinny być „przedłużeniem” naszych palcy.
Z doświadczenia wielu posiadaczy kotów Perskich wynika, że świetnie sprawdzają się grzebienie z „zębami obrotowymi” o różnym rozstawie. Uzależnione to jest od gęstości futra i obszaru, gdzie szczotkujemy kota.
Na początek, warto mieć jeden grzebień o zróżnicowanym rozstawie. Później możemy uzupełnić zasoby sprzętu.
Drugim ważnym przyborem jest szczotka. Te najbardziej pożądane mają naturalne włosie dzika, wzmocnione nylonem.  Wybierając ją, powinniśmy zwrócić uwagę, aby „kopuła” gumy na której są kępki włosia, była miękka i elastyczna.
Pomocną w rozczesywaniu długiego futra, szczególnie na ogonie zdaje się być szczotka z metalowymi, długimi zębami. Ale – możemy ją z powodzeniem zastępować dobrze dobranym grzebieniem.
Szczotką, którą warto również posiadać jest taka z drobniutkimi, zakrzywionymi haczykowato zębami z elastycznych drucików. Najczęściej wykorzystuje się ją do przeczesywania futra za uszami, na łapach, pod pachami i tylniej stronie tylnych łapek i „rozciągania” obfitego podpuchu podbrzusza.
Ten podstawowy zestaw przyborów z czasem warto uzupełniać, podglądając wyposażenie renomowanych wystawców i  ich przepięknych kotów.
            Przy pielęgnacji persiego futra nie znajduje potwierdzenia głoszony pogląd o „nie głaskaniu kota pod włos”. Czesanie i szczotkowanie ma zapobiegać plątaniu i sklejaniu się włosów. Dzięki temu również eliminujemy kurz i osadzający się tam brud. Dobrze dobrane przybory i wprawa z jaką wykonujemy ten obowiązkowy zabieg, masuje skórę – powodując jej lepsze ukrwienie.
Przy szczotkowaniu usuwamy też martwe włosy, dzięki czemu zawsze mniej ich znajdziemy na odzieży, dywanie ...
Po wstępnym rozczesaniu kota „z włosem”, bez pominięcia żadnej z jego części, możemy pupila na zmianę głaskać i przeciągać szczotką „pod włos”. W ten sposób do wszystkich zakamarków dostanie się powietrze, a my sprawdzimy kondycję skóry.
            Często w swej okazałości większy, niż cała postać kota – jego ogon, wymaga również czesania. Jednak musi to być robione bardzo delikatnie.  Ogon czeszemy zawsze z włosem, a po zakończeniu – ujmując za koniec, lekko unosimy i strzepujemy, aby ukazać jego piękno.
Staranne i systematyczne szczotkowanie futra staje się niedostrzegalnym nawykiem, kiedy jesteśmy oczarowani pięknem kota Perskiego.

            Głęboko w naszej świadomości rozpanoszył się pogląd, że kot nie lubi wody.
Większość kotów nie relaksuje się, zażywając kąpieli. Same, z zapobiegliwością muskają szorstkim języczkiem sierść.
Jednak kot Perski wymaga pomocy ze strony człowieka w dbałości o swoje długie i puszyste futerko. Dzięki szczotkowaniu pozbywamy się wielu zabrudzeń, ale okresowo konieczna jest również kąpiel.
Koty poddawane temu zabiegowi co 1,5 – 2 miesiąca, przyjmują go z umiarkowanym optymizmem. Dla kota kąpanego sporadycznie - „raz w roku” – jest to bardzo przykre wydarzenie. Kot broni się, podejmuje próby oswobodzenia się od nas, choćby za cenę użycia pazurów i kłów.
My też, nie mając wyćwiczonych nawyków, z trudnościami pokonujemy ten przykry epizod.
Dlatego – warto kota częściej kąpać, choć nie prezentujemy go na wystawie. Czysty – pozbawiony nadmiaru pudru, kurzu – włos, pięknie się układa, szybciej i obficiej rośnie. Łatwiej go można czesać. Można też, używając starannie dobranych szamponów i odżywek, ułatwić sobie jego pielęgnację.
Kiedy nasza kotka regeneruje się po odchowaniu potomstwa, albo kot pozbył się bogatszej okrywy – warto zastosować szampony z olejkiem norkowym firm KW, Bephar, KAWU, Ring-5. Jeśli futro jest bardzo obfite, a nie wybieramy się na wystawę – możemy użyć szamponów z olejkiem migdałowym – KW, Bephar lub proteinowo-lanolinowego Bio Groom. Podobne działanie ma również olejek z drzewa herbacianego, stosowany w szamponach i odżywkach. Dodatkową jego zaletą jest działanie antyseptyczne, często pomocne w utrzymaniu w dobrej kondycji skóry tak gęsto porośniętej futrem.
Do zastosowanego szamponu, warto dołożyć tej samej firmy odżywkę – uzupełnia ona działanie szamponu, a nam pomaga utrzymać włos, który się nie elektyzuje, jest zdrowszy i silniejszy.
Przed wystawą, kąpiąc kota używamy szamponów odtłuszczających, podnoszących walory koloru, jego głębię / ale – NIE FARBUJEMY ! / Doskonale sprawdzają się tu szampony Bio Groom, All Systems, Iv San Bernard, Ring 5, KW, JP Hery.
Czasami w miejscach naszych zaniedbań pielęgnacyjnych, koniecznym jest użycie specyfików wybielających. Pomocne są tu : żel “Super whitening gel” #1All Systems, maseczka „Purifying” Iv San Bernarda.
Nie wolno zastępować specjalistycznych kosmetyków przypadkowo dobranymi substancjami o działaniu żrącym. Skóra kota jest bardzo wrażliwa i doprowadzając do bieli futerko, możemy jednocześnie doprowadzić do długo gojących się ran na skórze.
            Dzięki umiejętności kąpania, możemy leczyć wrażliwą skórę kota. Za przyzwoleniem lekarza, używając dermatologicznych szamponów firm Virbc, KAWU, Vetriderm-Bayer, dr Seidl zlikwidujemy świąd, łupież, „kocurzy ogon” i inne przypadłości.
            Kąpiel kota powinna być poprzedzona wygrzaniem przynajmniej dwóch dobrze wchłaniających ręczników, rozczesaniem futra, umyciem oczu i uszu oraz przycięciem pazurków.
Dobrze jest nalać do wanny wodę do wysokości podbrzusza. Nie powinna być zbyt ciepła. Rozcieńczony szampon – gdyż wiele z nich kupujemy skondensowanymi, odżywka powinny się znajdować w zasięgu naszej ręki. Nawilżamy futro całego kota, uważając by nie zalać uszu i oczu. Rozprowadzamy szampon i leciutko masując, ugniatamy futro, aby go zbytnio nie plątać. Czasami zabieg ten powinniśmy powtórzyć. Pierwszego spłukania możemy dokonać wodą, w której stoi kot. Z czasem możemy też przyuczyć naszego pupila do opierania się przednimi łapkami na brzegu wanny. Ułatwi nam to penetrację i nawilżenie szamponem podbrzusza, łapek. W takiej pozycji można też bardzo dokładnie spłukać prysznicem – zaczynając od góry, kota, aby mu nie pozostawić do wylizania resztek piany z szamponu, czy odżywki.
Każdy kot z ulgą i radością przyjmie zawinięcie i odsączenie go w ciepłym ręczniku. Warto sprawdzić i ewentualnie osuszyć uszka. Po chwili, kiedy woda z naszego pupila wsiąkła już w ręcznik, przewijamy kota do drugiego – ciepłego ręcznika. Możemy w nim ogrzać kota, który nie tyle z chłodu, co z emocji, może drżeć.
Wilgotny, ale nie suchy włos, starannie rozczesujemy. Wilgotny włos jest elastyczny. Nie będzie się rwał i pękał. Zastosowana odżywka zamyka jego łuski i czyni „śliskim”. Jeśli pojawiły się spłatane kuleczki – zaczynamy je rozczesywać, rozluźniając  palcami i czesząc od części bliższej końcówce włosa, a nie skóry. Po rozczesaniu możemy włączyć suszarkę, która nie powinna parzyć strumieniem powietrza skóry naszego pupila. Warto też wybrać taką, która nie pracuje zbyt głośno. Koty nie lubią jej dźwięku.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT0PF_U5aCgj1mlThTvKUn_BHsvQn-8XeaARZMMlKI5zP1EEP8Q9A&t=1

Szynszyla.

Szynszyle są to delikatne i małe zwierzątka z rodziny szynszylowatych. Posiadają one gęste i miłe w dotyku futerko oraz bujny ogonek pokryty sztywnymi włosami. Zwierzęta te są bardzo delikatne, miłe i mądre przez co trzeba im poświęcić dużo czasu i uwagi. Portal ten traktuje o opiecę tych miłych zwierzaków we własnym domu dla posiadaczy jak i dla osób zamierzających posiadać szynszyla.
http://www.hodowle.eu/Photos/szynszyla-mala-hodowlana.jpg

Myszoskoczek.

Myszoskoczki (Gerbillinae) - podrodzina ssaków łożyskowych z rzędu gryzoni. Obejmuje ok. 90 gatunków niewielkich ssaków zamieszkujących zachodnią i południową Azję i północną Afrykę. Większość myszoskoczków charakteryzuje się licznymi przystosowaniami do życia w warunkach pustynnych.
 
Charakterystyka
Tylne kończyny większości myszoskoczków są znacznie dłuższe od przednich, dlatego poruszają się skokami. Długie kończyny tylne umożliwiają myszoskoczkom trzymanie ciała z dala od gorącego podłoża. Podeszwy stóp pokryte są pęczkami gęstych włosów. Myszoskoczki mają charakterystyczny pędzelek na końcu ogona i długie uszy. Ich jedyną bronią są zęby. Wielkość 10-15 cm, nie licząc długiego ogona. Dokonując wyboru, podczas kupna należy zwrócić uwagę na osobniki, których ruchy są szybkie i energiczne. Zwierzęta powinny być czujne i żywo reagować na każdy gwałtowny ruch. Ciało powinno być dość pełne i sprężyste; otyłość może być przejawem zaawansowanego wieku albo przekarmienia. Sierść powinna być stosunkowo długa, miękka i lśniąca. Pyszczek i cała głowa powinny sprawiać wrażenie skróconych, a nie długich i wąskich. Uszy, niezbyt duże i nie za bardzo zaokrąglone, powinny stać prosto. Oczy powinny być dość duże, ale nie nadmiernie wypukłe, ciemne, błyszczące. Wszelkie zgrubienia i nierówności na ogonie albo jego tępe zakończenie, nawet jeśli są pokryte sierścią, mogą być wynikiem zranienia. Pamiątką po walkach mogą być: częściowo przymknięte oko, strup na pyszczku, nabrzmienie na głowie lub nosie, ropiejąca ranka na tułowiu. Musisz też sprawdzić wszystkie kończyny(po pięć palców ) i pazurki. Miejsca wyłysiałe sygnalizują braki pokarmowe; częste drapanie się - obecność pasożytów skórnych. Zaropiałe oczy albo wysięk z nosa, zabrudzona okolica odbytu, owrzodzenia i różnorodne wypryski na skórze mogą objawiać chorobę.


Rozród
Ciąża trwa ok. 20 dni; w miocie kilka młodych. Nowo narodzone myszoskoczki są nagie, różowe, ślepe, bezzębne i głuche. Mierzą około 2,5 cm i ważą po niespełna 3 g. Śmiertelność wśród noworodków jest mała, a przypadki kanibalizmu rzadkie. Gdy matka zjada potomstwo, najprawdopodobniej oznacza to, że młode padają z głodu z powodu braku mleka, wywołanego jakimś niedoborem w żywieniu samicy. Można temu zapobiec, podając matce gotowane mleko w okresie ciąży i karmienia potomstwa. Samiec może pozostawać z samicą i młodymi, chociaż jego rola ogranicza się zwykle do przynoszenia do gniazda przypadkowo zagubionego dziecka i ogrzewania młodych. Pierwszy tydzień życia małych myszoskoczków jest decydujący. W tym okresie nie powinno się brać zwierząt do rąk czy w jakikolwiek sposób ich niepokoić. Matka może wówczas porzucić miot, albo niechcący zdeptać lub przydusić młode. Trzydniowe myszoskoczki mają już nieco przyciemnioną skórę i zaczynają niezgrabnie pełzać. W wieku 5-6 dni zaczynają porastać szarawym futerkiem i otwierają im się uszy. W drugim tygodniu sierść nabiera ostatecznego koloru. Kilka dni później młode podejmują próby samodzielnego jedzenia, otwierają się im oczy, a ruchy stają się bardziej skoordynowane. W wieku 3 tygodni młode ważą po około 40g. Potrafią już jeść stały pokarm, pić wodę z pojnika, wspinać się po ażurowych ściankach klatki, stawać słupka, skakać i tupać tylnymi nogami. Młode można trzymać razem do około 8 tygodnia życia, potem koniecznie muszą być rozdzielone według płci, aby nie doszło do kojarzenia wsobnego. W pary powinno się łączyć myszoskoczki nie spokrewnione ze sobą. W ciągu pierwszego tygodnia po odstawieniu młodych od matki możesz im podawać- oprócz stałego pokarmu- trochę niesłodzonych płatków na mleku. Są łatwe do przyrządzenia, a zwierzęta je lubią. Można też dawać suchy chleb nasączony mlekiem. Małe szybko uczą się korzystać z pojnika z woda, jeśli tylko mogą sięgnąć do jego wylotu. Może się zdarzyć, że 1 lub 2 osobniki w miocie są mniejsze od pozostałych. Jest to spowodowane nierównomiernym karmieniem młodych przez matkę lub brakami w jej żywieniu. Często takie karłowate myszoskoczki dorastają do normalnej wielkości. Jeżeli więksi bracia i siostry znęcają się nad nimi, możesz je trzymać osobno, aby zapewnić im najkorzystniejsze warunki rozwoju.
 

Tryb życia
W środowisku naturalnym żyją w stadzie (10-20 osobników), gdzieniegdzie tworzą niewielkie kolonie. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, co jest również przystosowaniem do życia w warunkach pustynnych. Kopią nory, proste lub skomplikowane, o długości dochodzącej do 5 metrów. Niektóre gatunki są także hodowane jako zwierzęta domowe. Przy doborze pomieszczenia musimy wziąć pod uwagę cechy charakteru naszych podopiecznych- wścibstwo, ogromną ruchliwość i zręczność, ostre siekacze oraz czepne i silne pazury. Wybrany pojemnik musi więc pozwalać z jednej strony- na uprawianie "ćwiczeń gimnastycznych" z drugiej zaś- uniemożliwić myszoskoczkowi ucieczkę.
 
Klatki: Sklepy zoologiczne oferują bogaty wybór klatek dla myszoskoczków. Nadaje się do tego celu na przykład standardowa duża klatka dla chomika, 50- 80 l. Akwarium lub klatka dla ptaków. Boczne ściany klatki powinny mieć burty z litego materiału, sięgające na wysokość kilkunastu centymetrów powyżej podłogi. Będzie to zapobiegać rozsypywaniu się ściółki wokół klatki i przypadkowemu wypadaniu nowo narodzonych zwierzątek. Osłoni też, częściowo, przed ewentualnymi przeciągami. Aby mieszkaniec klatki miał zapewnione minimum swobody ruchów, nie powinna być ona niższa niż 20-25 cm. Jeśli zdecydujesz się na hodowle myszoskoczka w akwarium powinieneś zabezpieczyć pomieszczenie pokrywą lub klapą przed "nieproszonymi gośćmi" (np. psami i kotami) ale tak, by stale był zapewniony dopływ powietrza. Takie zamknięcie można zrobić samemu z siatki drucianej albo kupić gotowe odpowiedniej wielkości.

 
Ściółka: Materiał na ściółkę powinien być czysty, nietoksyczny i wchłaniać wilgoć. Rolę tę dobrze spełniają wióry sosnowe, grube trociny, wełna drzewna, torf. Można kupić gotową ściółkę dla gryzoni w sklepie zoo.

Czyszczenie: Myszoskoczki są bodaj najczystszymi ze zwierząt domowych. Zanieczyszczają klatkę w stopniu tak znikomym, że wymaga ona czyszczenia tylko co dwa- trzy tygodnie. A jeśli klatka jest sprzątnięta tuż przed narodzeniem się młodych, następnej wymiany ściółki można dokonać dopiero, kiedy młode podrosną. Oczywiście trzeba zrobić ponadplanowy porządek w klatce, jeśli wyleje się woda, albo ściółka ewidentnie się zabrudzi. Na ogół ściółka częściej kwalifikuje się do wymiany, gdy jest ciepło.

Myszoskoczki wpuszczone do świeżo sprzątniętej klatki natychmiast zaczynają kopać w nowej ściółce i pracowicie urządzać odnowione mieszkanie.

Wyposażenie: Dysponując odpowiednio rozległą przestrzenią, myszoskoczki na pewno nie będą się nudzić. Trzeba tylko należycie wyposażyć klatkę. Pożądane jest obracające się koło treningowe, które zapewni odprowadzenie nadmiaru energii, rozpierającej uwięzione zwierzęta. Pozostałe elementy "umeblowania" to miseczka na jedzenie, standardowy pojnik na wodę, doniczka gliniana, drewniane klocki, korzeń (taki jak do akwarium z rybkami), płaski kamień i inne rozmaite przedmioty do zabawy.

Temperatura i wilgotność: Najodpowiedniejsze dla myszoskoczka warunki są zbliżone do panujących w naszych domach- temperatura: 25- 30C, względna wilgotność powietrza: 40- 60%. Jeśli temperatura w mieszkaniu wynosi mniej niż 20C, klatka musi być obficie zaopatrzona w ściółkę i materiał na gniazdo- np. siano. Myszoskoczki mieszkające w akwarium lub klatce o przezroczystych ścianach muszą być osłonięte przed działaniem słońca. Wnętrze klatki może się bowiem wówczas nagrzać do temperatury powyżej 40C, a skutki tego bywają tragiczne!


1)Potrzebują dosyć dużej ilości miejsca

2)Myszoskoczki wspaniale czują się, kiedy maja siano i wystarczającą ilość ściółki (jakieś 3 cm )

3) Jeśli ktoś decyduje się kupić dla myszoskoczka klatkę musi wiedzieć, że myszoskoczki bardzo brudzą kiedy drążą tunele. Radzę podkładać jakieś niepotrzebne koce i gazety pod klatkę.

4) Jeśli ktoś chce, żeby jego zwierzątko było szczęśliwe, niech mu da coś do gryzienia, np. rolkę od papieru toaletowego.

5) Myszoskoczkowi należy kupić wapno, które służy do ścierania zębów.

6) Nie radzę wypuszczać myszoskoczka, żeby biegał po mieszkaniu. Jest bardzo szczęśliwy i choćby nie wiem gdzie wszedł, zawsze wyjdzie będąc ciekawy czegoś innego. Może on jednak pogryźć niektóre kable i zrobić sobie krzywdę

7) Myszoskoczek może ugryźć nawet do krwi, jeśli coś go rozdrażni. Nie drażnijcie myszoskoczków!

  Nie ma nic piękniejszego, kiedy poruszymy klatką lub akwarium, a on nie wiedząc, co się dzieje, wyciągnie z norki swój ciekawski pyszczek.

9) Myszoskoczka nie wolno łapać za ogon!

10) Jeśli myszoskoczek zacznie zrzucać sierść, nie warto się martwić, albowiem to zwierzę zrzuca sierść na zimę, aby przybrać grubszą.

11) Nie powinno się dawać myszoskoczkom pokarmu tłustego, np. słonecznika (oczywiście można dawać, ale nie w dużych ilościach)

12) Myszoskoczki uwielbiają rzeczy słodkie, np. budyń, kisiel.



Po przyniesieniu myszoskoczka do domu musimy dać mu czas na zaaklimatyzowanie się, dlatego też w pierwszych dniach, powinniśmy zapewnić mu jak najwięcej spokoju. Im młodsze zwierzę, tym łatwiej je oswoić, wymaga to jednak cierpliwości. Początkowo zwierzątko będzie uciekało, ale po chwili ciekawość weźmie górę i gryzoń pozwoli wziąć się do ręki. Z czasem nasz myszoskoczek przestanie uciekać w popłochu, a słysząc nas będzie radośnie wybiegać z legowiska, oczekując pieszczot i spaceru.

UWAGA!! NIE MOŻESZ ZAPOMNIEĆ O PODAWANIU POKARMU I WODY! DROBNE SKALECZENIA Objawy: małe krwawienia Leczenie: Ranę należy zdezynfekować 3% wodą utlenioną i zasypać pabiamidem.

ZATWARDZENIE Objawy: zwierzątko ma wzdęty brzuszek, z trudem się wypróżnia, bobki są twarde i małe Leczenie: zwiększamy ilość jabłek i marchwi

ROZWOLNIENIE Objawy: kał jest konsystencji rozluźnionej Leczenie: podajemy tarte jabłko i suchary lub rozgotowany ryż

ZAPALENIE MÓZGU Objawy: Gryzoń nieprawidłowo trzyma głowę, przechylając ją w jedną stronę, ma zaburzenia równowagi Leczenie: Należy uśpić zwierzę gdyż leczenie nie daje rezultatu.

ROBACZYCE W przewodzie pokarmowym myszoskoczka mogą występować różne pasożyty wewnętrzne, które nie zawsze powodują widoczne objawy chorobowe. Pasożyty dostają się do organizmu zwierzęcia wraz z zanieczyszczoną paszą. Jeśli Twój myszonek ma "robaki" należy udać się z nim do weterynarza. Zabiegi profilaktyczne polegają głównie na stałym utrzymywaniu klatki w czystości.

INFEKCJE OCZU Pierwszym objawem jest wielogodzinne mrużenie oczu, sklejanie się powiek, łzawienie, czasem wydzielina ropna, zapuchnięcie powiek. Myszoskoczek drapiąc się w oko pogarsza tylko swój stan. Infekcja jest szybko postępująca i często zauważona za późno. Konieczna jest wizyta u weterynarza, który powinien przepisać odpowiednie krople do oczu. Choroba wcześnie rozpoznana daje szanse wyleczenia. (WRZÓD) Ropień powstaje, kiedy w miejscu rany powstaje infekcja bakteryjna i pod skórą wytwarza się ognisko ropne. Ropa z wrzodu powinna być odciągnięta przez weta.(czasem nawet kilkakrotnie) konieczne jest też podanie antybiotyków. Niektóre wrzody pękają zanim zostaną leczone, może to spowodować ostrą infekcje i w następstwie śmierć myszoskoczka. Wtedy trzeba natychmiast zastosować leczenie antybiotykami. Jeśli ropień zostanie wcześnie zauważony i odpowiednio leczony, rokowania są pomyślne.


Odżywianie
Odżywiają się nasionami, zielonymi częściami roślin i bezkręgowcami. W czasie obfitości pożywienia robią zapasy. Aby nasz myszoskoczek był zdrowy, okazały i wesoły, musimy mu zapewnić właściwe, zróżnicowane i wysokowartościowe pożywienie. Pamiętajmy, że podawana pasza powinna być zawsze świeża i pochodzić z pewnego źródła.

Co jedzą myszoskoczki? Podstawę stanowi mieszanka ziaren zawierająca preparaty witaminowe, dostępna we wszystkich sklepach zoologicznych.

ziarna

W sklepach zoologicznych sprzedawane gotowe karmy, sporządzone specjalnie z myślą o małych gryzoniach. Są to mieszanki zawierające ziarno pszenicy, żyta, owsa, prosa, a także pestki słonecznika, dyni, suszone warzywa i owoce. Taka gotowa pasza powinna stanowić podstawowy składnik diety Twojego myszoskoczka.

warzywa i owoce

Podajemy kilka razy w tygodniu, celem dostarczenia dodatkowych witamin i składników mineralnych. Możesz im dawać marchew, kalafior, kalarepę, buraki, jabłka, sałatę, ogórek, seler, pietruszkę- wszystko w małych ilościach! Warzywa i owoce podajemy zawsze pokrojone.

gałęzie

Myszoskoczki bardzo chętnie je obgryzają. Dostarczają mu one mikroelementy i celulozę oraz umożliwiają ścieranie siekaczy. Można dawać gałęzie wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy.

trawy

Myszoskoczki bardzo chętnie zajadają zieloną trawę, zioła, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego, koniczynę.

białko zwierzęce

Gotowane lub suszone mięso, biały i żółty ser, gotowane jajko; produkty te podajemy po kawałeczku, jeden, najwyżej dwa razy w tygodniu

Tresura
Podczas oswajania i tresury myszoskoczków wykorzystuje się ich wrodzoną ciekawość, naturalne cykle aktywności i upodobania pokarmowe. Ogromnym ułatwieniem jest łagodność i przyjacielskość tych zwierząt, jeśli tylko są dobrze traktowane. Cechuje je przy tym stosunkowo wysoka inteligencja. Na przykład uczą się zachowania w określonych sytuacjach i warunkach około dziesięciu razy szybciej niż białe szczury.

Cierpliwość, wyrozumiałość, powtarzanie i operowanie nagrodą to podstawy oswajania i tresury- środki, prowadzące do wyrobienia w zwierzaku poczucia ufności wobec opiekuna. Poszczególne lekcje powinny być krótkie, zwłaszcza w przypadku młodych, kilkutygodniowych zwierząt, których reakcje mogą być jeszcze bardzo żywiołowe i nerwowe. Ważna jest też faza aktywności życiowej myszoskoczka; może być poirytowany, jeśli przerwiesz mu wypoczynek.

W kontaktach z myszoskoczkami zachowuj się spokojnie i cicho, rozważając każdy ruch i słowo. Pozwól zwierzętom przyzwyczaić się do wielkości człowieka. W porze karmienia podawaj im z ręki kilka ziaren albo kawałeczki sałaty. Kiedy będą jadły, delikatnie pogłaszcz je palcem po łebkach, uszach albo grzbiecie; niech przywykną do dotyku ludzkiej ręki. Później, już podczas tresury, kiedy próbujesz je nauczyć pewnych prostych sztuczek, podsuwaj im różne smakołyki w charakterze nagrody.

W miarę postępów procesu oswajania, pozwalaj swoim wychowankom wybiegać się poza klatką, umieszczając je na jakiejś ograniczonej powierzchni, np. w dużym pudle, na stole czy choćby w suchej wannie. Myszoskoczki bardzo lubią takie okresowe spacery, szczególnie jeśli mają przy tym okazję poznać rozmaite interesujące obiekty. Nawet puszczone wolno, zwykle dobrowolnie wracają do klatki na posiłek lub odpoczynek, a nawet jeśli nie, to łatwo je przywołać i złapać.

Myszoskoczki nie powinny biegać swobodnie po mieszkaniu. Łatwo mogą się zgubić albo ulec wypadkowi. Tym niemniej od czasu do czasu można im udostępnić jeden pokój czy werandę pod warunkiem, że nie będą mogły się stamtąd wydostać, a pomieszczenie będzie niedostępne dla psów i kotów. Bardzo trzeba też uważać, żeby nie zdeptać zwierzątek, gdyż często podchodzą one pod nogi- z ciekawości albo potrzeby bliskości człowieka.

http://gerbil.myszoskoczek.w.interia.pl/york19.jpg

Królik miniaturowy.

Królik miniaturowy – grupa ras udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Popularne zwierzę domowe. Nierasowe miniatury charakteryzują się wielkością i wagą, dochodzącą do 3,5 kg. Mają też dłuższe i wyraźnie oddzielone od siebie uszy (do 11 cm). Wszystkie rasy miniatur pochodzą od dzikiego królika, zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Największą rasą królika miniaturowego jest baran miniaturowy, charakteryzujący się opadającymi uszami.
Budowa
Długość ciała
35 cm
Długość uszu
5,5 cm (długość rasowych dorosłych miniaturek nie może (!!!) przekraczać 5,5 cm)
masa ciała
900 - 2000g
Barwa sierści
Bardzo zróżnicowana, od białej, przez kremową, brązową, niebieskobiałą i szarą, do czarnej. Występują także osobniki wielobarwne.
Barwa oczu 
zazwyczaj ciemnobrązowa, zdarza się też niebieska, a u albinosów czerwona
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQNMnKfsfGwTYe_Zvh8oUcqb60oCmE4x5yAAvKHNYiqmUJImveJ&t=1

Chomik syberyjski.

CHOMIK SYRYJSKI - gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, hodowanego także jako zwierzę domowe.

WYSTĘPOWANIE:
Ojczyzną chomika syryjskiego jest Azja Mniejsza, gdzie zamieszkuje on tereny pustynne i półpustynne, można go spotkać też na polach zbożowych. Złocista barwa futra (stąd nazwa łacińska auratus – złocisty) utrudnia obserwowanie tego gryzonia na wolności, przez co mało wiadomo o jego biologii i zachowaniu.

UDOMOWIENIE CHOMIKA SYRYJSKIEGO:
Chomik syryjski został opisany po raz pierwszy w 1839 r. przez brytyjskiego zoologa Waterhouse'a i nazwany Cricetus auratus. Biorąc pod uwagę to, że gatunek ten nie wyróżniał się jakimiś specjalnymi cechami, nie interesowano się nimi zbytnio. Z czasem obserwowano je coraz rzadziej, aż w końcu uznano je za gatunek wymarły. Dopiero w 1930 r. profesor Aharoni z University of Jerusalem, prowadzący prace wykopaliskowe w okolicach Aleppo w Syrii, znalazł samicę z 12 młodymi. Ponieważ zwierzęta znalezione w 1930 roku były nieco większe, niż te odnalezione przez Waterhouse'a, zostały opisane pod łacińską nazwą Mesocricetus auratus. Jednak informacje dotyczące ich dalszych losów nie są ujednolicone. Część opracowań autorów o chomikach podaje, że większość zwierząt nie przeżyła drogi do Jerozolimy i padła, zaś pozostałe - jeden samczyk i dwie samiczki, rozmnożyły się już po trzech miesiącach i dopiero ich potomstwo ruszyło na podbój świata. Inni uważają, że ta trójka (niektórzy uważają, że czwórka) młodych trafiła do Anglii, do Londynu, i dopiero tam doczekała się przychówku, zaś te, które pozostały w Syrii padły. Tak czy inaczej wiadomo, że wszystkie chomiki syryjskie na świecie pochodzą od trzech lub czterech zwierząt. Dzięki łączeniu i rozmnażaniu odłowionych chomików otrzymano kolejne przychówki, w których na skutek mutacji pojawiły się nowe cechy budowy ciała i umaszczenia. Pomimo ocalenia gatunku przed wyginięciem, chomiki syryjskie nie budziły większego zainteresowania. Dopiero gdy w 1938 roku trafiły do Stanów Zjednoczonych jako zwierzęta laboratoryjne zaczęła się ich kariera. Okazała się bowiem, że łatwo się mnożą i oswajają, a co za tym idzie idealnie nadają się do domowej hodowli. Do Polski pierwsze chomiki dotarły po II wojnie światowej, w 1950 roku.[4]

WYGLĄD:
Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15 – 18 cm i wagę 80 – 140 g. Ogon osiąga rozmiary 10 – 15 mm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych, a gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie[potrzebne źródło]. Chomiki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych, u chomika syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiki maja duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. W dzień nie widzą zbyt ostro. Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu. Chomiki mają bardzo dobry słuch. Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy – długie włosy czuciowe. Chomiki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze. Tętno chomika uzależnione jest od pory dnia i wynosi 380-412/min, wykonuje około 75 oddechów/min, a temperatura jego ciała w okresie rektum osiąga 36,3 – 37,5 °C. Może posiadać krótką, rzadziej długą sierść. [4]

UBARWIENIE:
W wyniku spontanicznych mutacji, a następnie selekcji hodowlanej, powstała niezliczona ilość odmian barwnych chomika syryjskiego: zbliżona do naturalnej (Golden), kremowa (Cream), biała (White), cynamonowa (Cinnamon), czarna (Black), popielata, srebrno-szara (Silver grey). Zdarzają się też chomiki albinotyczne, o białej sierści i czerwonych oczach.

Za podstawowy typ włosa u chomika syryjskiego uważa się sierść krótką - short hair, jednak podobnie jak w przypadku odmian kolorystycznych, w wyniku selekcji hodowlanej otrzymano także inne typy włosa. Wyróżniamy więc chomiki długowłose - long hair, satynowe - satin (chomiki satynowe posiadają gładką, lśniącą sierść. Włos zyskuje połysk ponieważ jest niezwykle cienki) oraz rex (sierść gęsta i kręcona, cechą charakterystyczną są tu kręcone wąsy czuciowe).

POŻYWIENIE:
Chomiki żyjące na wolności mają bardzo urozmaicony jadłospis. Zależy on od pory roku. Żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym- głównie nasionami i owocami. Chętnie jedzą marchew i jabłka. Chomikom nie można podawać owoców pestkowych oraz sałaty. Zwierzęta te potrzebują także niewielkich ilości białka zwierzęcego. Nie piją dużo wody, lecz muszą mieć do niej dostęp.Chomiki domowe odzywiają się także specjalną karmą.Można im dawać różne owoce i warzywa.

TRYB ŻYCIA:
Chomiki aktywne są głównie nocą. Prowadzą bardzo aktywny tryb życia, przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. Chomiki syryjskie są typowymi samotnikami i należy je trzymać pojedynczo. Zwierzęta te biegają wolniej bardziej wydłużając tułów od innych gatunków. Gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 6 °C chomik zapada w stan hibernacji, jest to sen zimowy. Ale gdy temperatura wzrasta powyżej 37 – 38 °C zwierzę zapada w sen letni – nazywany estywacją. Chomiki na wolności wykopują nory z tunelami i komorami przeznaczonymi na legowisko, magazyn pokarmu (może zebrać nawet do 16 kg) oraz na "toaletę". Długość nory dochodzi do 2 metrów.

ROZRÓD:
Ruja u samicy chomika syryjskiego powtarza się regularnie co 4 – 6 dni. Zaloty chomików przypominają walkę. Zwierzęta ścigają się i szamocą, w końcu zaczynają się obwąchiwać i lizać nawzajem, po czym dochodzi do kopulacji. W krótkim czasie dochodzi do następnych zbliżeń, aż do momentu, gdy popęd samicy osłabnie i przegoni ona samca. Jeśli samiec nie ma drogi ucieczki, to samica w obronie przyszłego potomstwa potrafi nawet zabić partnera.

Ciąża trwa 16-20 dni, a w miocie jest 3-12 młodych, chociaż są mioty liczące nawet 14 osesków. Poród za względu na małe rozmiary młodych ma łagodny przebieg. Samica, aby zapobiec skażeniu gniazda zjada młode, które urodzą się martwe. Młode rodzą się nagie i ślepe. Samica przegryza pępowinę, po czym dokładnie wylizuje i masuje nowo narodzone potomstwo, co pomaga usprawnić krążenie krwi. Matka karmi młode leżąc na nich. Po około 2 tygodniach młodym rośnie pierwsza sierść, a po 4 tygodniach wychodzą z gniazda.

Młode rosną bardzo szybko. Trzeciego dnia po urodzeniu wyodrębnia się już pigmentacja skóry. Piątego dnia pojawia się delikatny meszek pokrywający ciało, jednak brzuch pozostaje jeszcze przez pewien czas nagi. Po ośmiu dniach u młodych samic widać już sutki. Po 15 dniach następuje otwarcie oczu. Chomiki bawią się ze sobą i same już dbają o higienę ciała. Zaczynają korzystać z miejsca przeznaczonego na toaletę. Na 1 – 2 tygodnie przed zakończeniem okresu ssania stają się bardzo aktywne ruchowo. W trzecim tygodniu życia zostają odstawione od piersi. Przez jakiś czas pozostają jeszcze przy matce. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 60 dni, samice – w wieku 30 dni. Pierwsza kopulacja następuje zazwyczaj w 12 – 14 tygodniu życia. Chomiki są całkowicie wyrośnięte w wieku trzech miesięcy. Przeciętna długość życia wynosi 18 miesięcy, choć w niewoli mogą dożyć nawet 5 lat.

KANIBALIZM:
Stosunkowo często zdarza się u chomików kanibalizm polegający na zjadaniu własnego potomstwa. W optymalnych warunkach samica rodzi i odchowuje młode. Jednak w okresie okołoporodowym i podczas odchowu jest niepokojona, najczęściej zjada swoje młode. Natura przewidziała takie sytuacje, w których zagrożenie dla potomstwa jest zbyt duże. Samica instynktownie zjada swoje młode po to, by móc w najbliższym czasie w lepszych, bezpieczniejszych warunkach urodzić następny miot, który będzie miał szansę przeżycia, zaś samo zjedzenie młodych to dostarczenie organizmowi cennego białka. Inną niż niepokojenie przyczyną kanibalizmu może być brak wody do picia. W okresie karmienia młodych mlekiem zapotrzebowanie na płyny wzrasta i brak dostępu do wody może być równie niebezpieczny dla miotu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Chomik_syryjski_(Just_a_Dream).jpg/250px-Chomik_syryjski_(Just_a_Dream).jpg

Bokser.

Wrażenie ogólne

Bokser jest psem średniej wielkości w typie mastifa, o zwartej budowie ciała, kwadratowej sylwetce i dość silnym koścu. Jest jednak nieco mniejszy oraz ma lżejszą i smuklejszą głowę niż inne mastify, która przypomina głowę swojego bliskiego krewniaka - buldoga angielskiego. Głowa boksera stanowi jego najbardziej charakterystyczną cechę zewnętrzną. Jest dosyć szeroka, z krótką kufą oraz z cofniętą i dosyć wysoko umieszczoną truflą nosa, umożliwiającą mocny chwyt i jednoczesne pobieranie powietrza.

Bokser jest dobrze umięśniony. Posiada krótki, prosty i muskularny grzbiet; mocną szyję bez fałdów na podgardlu i dobrze wysklepione oraz plastycznie uzewnętrznione żebra.

Bokser jest niezwykle żywym i sprawiającym wrażenie zawsze czujnego. Pies ten nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego czy niezdarnego.

Szata

Włos krótki, lśniący i twardy, ściśle przylegający do ciała.

Maść

Żółte lub pręgowane. Maść żółta występuje w rożnych odcieniach, od jasnożółtego do ciemnoczerwonobrązowego, przy czym za najładniejsze uważane jest umaszczenie pośrednie (czerwonoźółte). Maska czarna, nie wychodząca poza kufę, aby pies nie miał ponurego i nieprzyjemnego wyrazu. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle w wymienionych wyżej odcieniach, ciemne lub czarne pręgi przebiegające w kierunku żeber. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są zasadniczo niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia.

Boksery o umaszczeniu zawierającym więcej niż jednej trzeciej białego, całkowicie białe lub czarne nie mogą być dopuszczone na wystawę.

Historia rasy

Bokser jest niemiecką rasą, której początki sięgają XVI w. Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera. Był to pies w typie mastifa, który powstał w wyniku skrzyżowania ciężkiego, bojowego, molosa z lżejszymi i zwinnymi chartami. Hodowlę bullenbeisserów prowadzili myśliwi, wykorzystujący je do polowania na niedźwiedzie i dziki. Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego. Aby dobrze spełnić swoją rolę pies ten musiał mieć możliwie szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Mógł w ten sposób mocno wgryźć się i przytrzymać ofiarę.

Każdy bullenbeisser, który posiadał te cechy był przydatny w polowaniu i tym samym nadawał się do dalszej hodowli, która dawniej kierowała się wyłącznie jego użytecznością. W ten sposób wyselekcjonowano psa o szerokiej kufie i z wysoko umieszczoną truflą nosa. Bullenbeissery były w różnych okresach krzyżowane z angielskimi mastifami, buldogami, dogami niemieckimi i terierami, tworząc około 1830 r. całkowicie nową rasę - boksera.

Boksery były pierwotnie używane przez niemieckich i holenderskich myśliwych do polowań na dziki, niedźwiedzie i jelenie. Używano ich także do popularnych walk z bykami oraz psami. Wraz z wytrzebieniem zwierzyny oraz wprowadzeniu zakazu walk zwierząt w Niemczech w połowie XIX w. rasa ta przetrwała tylko dzięki rzeźnikom i handlarzom bydła.

W 1860 r. po raz pierwszy pojawia się nazwa - bokser. Do dziś dokładnie nie wiemy, czy nazwa pochodzi od charakterystycznej, krótkiej kufy psa, czy jest to przekręcona nazwa jego protoplasty, bullenbeissera. W 1895 r. na wystawie w Monachium pojawiły się pierwsze psy tej rasy a rok później powstał pierwszy klub tej rasy. Pierwszy wzorzec tej rasy psów został oficjalnie zatwierdzony w 1905 r.

Bokser jest obecnie jednym z najpopularniejszych psów na świecie. Jest uznaną rasą służbową, znajdującą zastosowanie w wojsku, policji i służbach celnych. Oczywiście sprawdza się również jako pies towarzyszący i obronny.

Temperament

Bokser jest wesołym, bardzo żywym, figlarnym, ciekawym otaczającego go świata i bardzo energicznym psem o dużym temperamencie. To bardzo inteligentny, szybko uczący się i chętny do nauki pies, dlatego jest on uznawaną rasą psów służbowych. Świetnie sprawdza się w konkurencjach na posłuszeństwo. Bokser jest stale w ruchu i doskonale przywiązuje się do swoich właścicieli.

Bokser w specyficzny w psim świecie sposób używa swoich przednich łap do nieomal wszystkiego. Bawi się swoimi zabawkami czy też miską w sposób, który przypomina trochę zachowanie kota. Zachowały się relacje z walk psów, w których opisywano jak boksery wyskakiwały na przeciwników z wyciągniętymi łapami, jakby chciały zadać cios.

Bokser jest wierny, czuły, szczególnie przywiązany i cierpliwy w kontaktach z dziećmi, dla których jest wyśmienitym wprost opiekunem i towarzyszem zabaw. Należy jednak uważać na zabawy z małymi dziećmi, gdyż nawet pies w późnym wieku jest bardzo energiczny w zabawie i zachowuje się jak duży szczeniak. Ponadto całkowicie nie zdaje sobie sprawy ze swojej wielkości i mógłby mimowolnie przewrócić naszego malucha.

Zgodnie z naturą psa bojowego, zadaniem boksera jest ochronić Ciebie, Twoją rodzinę i Twój dom, co też ten silny i nieustraszony "bokser wagi średniej" z łatwością uczyni. Jego czujność i nieustraszona odwaga jako obrońcy i stróża rozsławiły go już dawno. Nie jest przy tym nadmiernie hałaśliwy, gdyż nie ma w zwyczaju szczekać bez powodu. Pies ten jest raczej nieufny i ostrożny wobec obcych osób, ale zachowuje się wobec nich jak prawdziwy dżentelmen i nigdy nie jest podstępny czy agresywny. Osoby znane psu są za to witane bardzo wylewnie i entuzjastycznie.

Bokser potrafi być dominujący w stosunku do obcych psów, wobec których bywa również agresywny. Dobrze wychowany bokser dobrze współżyje jednak z psami i kotami z kręgu jego rodziny, ale mniejsze zwierzęta takie jak chomiki, świnki morskie, myszy czy szczury, a także kaczki, kurczęta i inne ptactwo domowe mogą okazać się "zbyt" kuszące. Można go nauczyć, aby "nie ruszał" tych zwierząt, ale nie jest polecane, żeby zostawał z nimi sam na sam.

Bokser jest zawsze chętny do pracy i zabawy. Jest to pies, który potrzebuje stałego towarzystwa z człowiekiem. Absolutnie nie może być trzymany w kojcu czy też na łańcuchu, gdyż pozbawiony kontaktu ze swoim panem może stać się wtedy "zły" i nieobliczalny. Bezwzględnie należy nauczyć boksera, żeby nie był hałaśliwy i w szczególności, żeby nie skakał na ludzi. Rasa ta jest znana ze swojej odwagi i doskonale sprawdza się jako pies obronny.

Boksery mogą ślinić się, choć nie tak intensywnie jak inne mastify, i chrapać. Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, w których płynie krew buldoga, "dosyć" nie komfortowe są problemy z trawieniem, prowadzące do wzdęć.

Problemy zdrowotne

Wśród chorób i schorzeń, które przytrafiają się tym psom na pierwszym miejscu wymienić należy oczywiście dysplazję stawu biodrowego oraz spondylozę, czyli postępujące skrzywienie kręgosłupa. Niestety, boksery są znacznie częściej podatne, niż inne rasy psów, na różnego rodzaju nowotwory złośliwe, szczególnie po ósmym roku życia. Jeżeli tylko dostrzeżemy na skórze psa brodawki, zgrubienia lub inne zmiany, należy szybko zasięgnąć porady weterynarza.

Zdarzają się choroby serca, szczególnie kardiomiopatia. Jest to grupa chorób mięśnia sercowego, heterogennych ze względu na etiologię, prowadzących do dysfunkcji serca. Zajęciu mięśnia sercowego mogą towarzyszyć nieprawidłowości budowy i czynności osierdzia, wsierdzia lub innych narządów.

Rzadko występują problemy z tarczycą, epilepsja i różnego rodzaju alergie skórne. Bardzo rzadko występuje aksonopatia, czyli choroba obwodowego i centralnego układu nerwowego.

Od 20 do 40 % białych szczeniąt rodzi się głuche na jedno bądź oba uszy.

Pielęgnacja

Bokser jest generalnie bardzo czystym psem. Krótką sierść niezwykle łatwo pielęgnować. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie w celu pozbycia się martwych i luźnych włosów.

Częste kąpanie jest niewskazane, powinno być przeprowadzane tylko w ostateczności. Z całą pewnością nie należy czynić tego regularnie, gdyż używanie szamponu może doprowadzić do zmniejszenia ochronnych właściwości szaty psa.

Idealny dom

Ponieważ jest to pies stosunkowo mało aktywny wewnątrz, bokser może mieszkać w mieszkaniu, choć oczywiście dom z dokładnie zabezpieczoną działką jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jest to pies bardzo aktywny na zewnątrz i potrzebuje wiele ruchu, dlatego nie nadaje się dla osób wygodnickich, którzy nie są w stanie zapewnić bokserowi aktywności i zajęcia. Nie jest to rasa nadająca się do mieszkania w budzie czy kojcu. Bokser potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, gdyż może stać się "zły" i złośliwy.

Ta rasa psów jest jednak bardzo wrażliwa na upały, wilgoć i zimno. Nie należy zostawiać psa bez dostępu do wody i cienia w gorące dni, a także zbyt długo na dworze, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Przedstawiciele tej rasy psów dobrze adaptują się zarówno do środowiska miejskiego czy wiejskiego, lecz preferują pobyt w umiarkowanym klimacie.

Ćwiczenia

Bokser potrzebuje bardzo dużo ruchu i ćwiczeń, aby wyładować nadmiar energii. Jest bardzo aktywny na zewnątrz. Lubi biegać, pływać i zawsze jest gotowy do szaleństw czy zabawy. Zalecana jest codziennie, przynajmniej godzina intensywnych ćwiczeń, gdyż same spacery, na które co prawda chodzi bardzo chętnie, nie wystarczą, aby nasz pies był w dobrej formie. Bokser jest, więc idealnym kompanem dla ludzi uprawiających jogging czy lubiących wycieczki rowerowe.

Wychowanie

Bokser potrzebuje prowadzenia przez doświadczonego opiekuna, wymaga bowiem konsekwentnego wychowania. Jest posłuszny i szybko się uczy, ale pies ten w pełni podporządkowuje się tylko jednej osobie. Potrafi być przy tym lekko dominujący nad pozostałymi członkami rodziny i bez wahania zawładnie kanapę i łóżko, jeżeli nie będzie uczony posłuszeństwa od wieku szczenięcego.

Należy pamiętać, że bokser wciąż zachował cechy psa bojowego i dlatego proces wychowania i socjalizacji szczeniaka powinien rozpocząć się jak najwcześniej. Zaniedbania w tej mierze mogą prowadzić do skłonności do walk z innymi psami lub zwierzętami.

 

http://republika.pl/blog_nn_3440686/6292113/tr/bokser.jpgZdjęcie rzeczywiste.

Bernardyn.

Są to rosłe i silne psy o wybitnym węchu. Można je spotkać w dwóch typach szaty: szorstkiej i gładkiej. Zachowują się z godnością i powagą. Pomimo swoich gabarytów są idealnymi towarzyszami dla dzieci.
Świetnie sprawują się w zaprzęgu, z łatwością ciągną sanie z dziećmi, są przy tym opanowane i nie gnają za innymi psami. 

Również sprawdzają się jako stróże posesji, samym swoim wzrostem i masą odstraszają nieproszonych gości.

Bernardyny to bardzo inteligentne i łatwe do układania psy.

Wszystkie duże rasy tak i Bernardyny podatne są na dysplazję stawów biodrowych, mają również skłonności do padaczki i wzdęć. Ze względu na wywinięte na zewnątrz powieki mają częste problemy z podrażnieniami oczu i łzawieniem.

 DOWÓD OSOBISTY BERNARDYNA

Grupa;  2 (molosy w typie górskim)

Wzrost; 70 - 90 cm (pies); 65 - 80 cm (suka)

Waga;   60 - 100 kg i więcej

Tułów;  potężny, kłąb zaznaczony, grzbiet szeroki, klatka piersiowa o bokach dobrze wysklepionych.

Głowa;  mocna, potężna, stop wyraźnie zaznaczony, czoło pomarszczone, nos krótki, uszy średniej wielkości wysoko osadzone, oczy ciemnobrązowe. Zęby silne, białe, dopuszczalny zgryz cęgowy.

Ogon;   ciężki i długi, opadający lub lekko zakręcony na końcu 

Szata; z obfitym podszorstkiem. U odmian krótkowłosych gęsta, gładka, zwarta; a u odmian długowłosych średniej długości, falista, na ogonie dłuższa i bardziej obfita, z portkami na udach. 

Umaszczenie; Łaty rudobrązowe (tolerowane żółto brązowe) na białym tle. Biała opaska wokół nosa, wznosząca się na czoło pomiędzy oczami. Poszukiwane przydymienia na głowie. 
 
OSOBOWOŚĆ

Charakter miły, temperament spokojny, czujny.

Jeżeli chodzi o użyteczność:
  • pies do towarzystwa
  • stróżujący
  • pilnujący gospodarstwa

Miły łagodny, spokojny, pewny siebie, przywiązany do swojej rodziny szczególnie do dzieci. Stróżowanie również jest tradycyjnym zajęciem bernardyna. Zresztą jego wzrost i głos są przekonującym argumentem dla każdego intruza.
          
WYCHOWANIE I ZACHOWANIE

Uczy się łatwo, choć jak wszystkie psy dużych ras ma skłonności do leniuchowania. Nie musi postawić na swoim za wszelką cenę, lecz bywa nieco uparty. Wobec innych psów nie wykazuje cech dominujących i raczej zgodnie żyje w gromadzie. W stosunku do ludzi bernardyn jest zazwyczaj sympatyczny i zrównoważony. Potrafi umiejętnie kontrolować swe emocje i swą ogromną siłę.
 
WYGLĄD

Od początku XIX wieku bardzo duże psy miały swój złoty okres w historii kynologii, ale żaden z nich nie mógł konkurować z bernardynem. Tę uprzywilejowaną pozycję zawdzięcza on otaczającej go aurze bohaterstwa oraz budzącej podziw urodzie. Masywny układ kostury i potężna muskulatura sprawiają, samiec częściej waży około 100 kg niż 50 kg. Jego  wielkość jest tak imponująca, że nigdzie nie pozostanie niezauważony, a sylwetkę rozpozna każdy.
Umaszczenie ma charakterystyczne: białe w czerwonawe wyraźne łaty, czasami uformowane w rodzaj płaszcza. Mogą one również być czerwonobrunatne lub w połowie rude. Białe znaczenia powinny się obowiązkowo znajdować na klatce piersiowej, karku, łapach, końcu ogona, a przede wszystkim na głowie, gdzie tworzą wydłużoną strzałkę, obejmującą również kufę.
 Oczy najczęściej w czarnej obwodzie znajdują się zawsze w strefie kolorowej. Są ciemnobrązowe, umiarkowanie głęboko osadzone wyrażają inteligencje i dobroć. Jest to jedna w swoim rodzaju psia fizjonomia. Emanuje z niej powaga i życzliwość. Bernardyn ma wspaniałą mocną głowę - bardzo szeroką czaszkę z lekko wypukłym czołem, krótką i mocną kufę. Skóra na czole powyżej oczu tworzy bardzo wyraźne fałdy.
Sierść może być długa lub krótka. Najczęściej spotyka się psy długowłose. Zabezpieczony przez naturę obfitym podszorstkiem, bernardyn jest wyjątkowo odporny na kaprysy surowej zimy.
 
AKTYWNOŚĆ I OTOCZENIE
 
Lubi przebywać na dworze, lepiej znosi zimno niż upał. Nie potrzebuje  wokół siebie rozległej przestrzeni, ale tez nie nadaje się do życia w ciasnym mieszkanku. Niezależnie od warunków, w jakich przebywa, właściciele nie powinni zapominać o regularnym wyprowadzaniu go na spacer.
http://blog.tenbit.pl/i/blog/upload/notes/s/schronisko_pchelka/14.jpg 

Opis Jamnika.

  Jamnik to mały, lecz długi pies o krótkich nogach, co powoduje mnóstwo niemiłych żartów na temat jego sylwetki. On wcale nie jest dziwny! Ukształtowanie jamnika pomaga mu w pełnieniu funkcji psa myśliwskiego – łapaniu mniejszych zwierząt!

PRZEZNACZENIE:
Jamniki są psami myśliwskich i wiernymi kompanami myśliwych. Pomagają im łapać zwierzynę w lesie – są do tego świetnie przystosowane budową ciała oraz charakterem (stanowcze, energiczne, dominujące).

POCHODZENIE:
Jamniki prawdopodobnie pochodzą z Niemiec (Dachshund – po niemiecku Jamnik). Kiedyś miały sylwetkę bardziej podobną do „normalnego” psa, chociaż miały zachowane krótkie nogi i mocny tułów, ale potem ludzie zaczęli krzyżować różne rasy i mutować jamniki, które dzisiaj mają przesadnie krótkie łapy. Powoduje to problemy w zdrowiu tych psów z kręgosłupem, jednak zależy to tylko od genów.

CHARAKTER:
Choć jamniki zachowały w swoim charakterze nutkę myśliwego, to jednak okazują wiele miłości we współczesnym życiu. Mało osób hoduje tą rasę do gonienia zwierzyny, teraz mają je głównie do towarzystwa. Uważaj, jamniki czasami mają swoje „wybryki” i mogę być nietolerancyjne wobec dzieci, które męczą ich swoją energią! Jamnik lubi dominować, więc miej się na baczności!

SIERŚĆ I UMASZCZENIE
Jamniki mają wiele rodzajów owłosienia. Znane są jako jamniki długowłose i krótkowłose. Powierzchnia sierści też jest różna – od gładkowłosych do szorstkowłosych.
Chociaż najbardziej znane są brązowe jamniki lub jamniki czarne z „podpalanym” podbrzuszem łapami, a nawet pyskiem, to ich kolory są rozmaite. Czarne, rude, marmurki, płowe… Większość umaszczenia oprócz marmurków nie powinno posiadać plamek na całym ciele. 
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQjgbvHdbMm4fYjGXJmI-SrrnKWCeNDkgb5Ucqy7G6A0vbU5NiN
 
zdjęcie rzeczywiste.
Wielbicielka zwierzaków Karolina.

Pies Labrador.

 Głowa jest proporcjonalna do wielkości psa, ładnie ukształtowana, pozbawiona jakichkolwiek skaz. Patrząc z boku czaszka i pysk są w przybliżeniu równej długości i połączone łagodnym przejściem, które jest określane po części przez dobrze wykształcony, położony wysoko łuk ponad oczami. Wady: długa, wąska, masywna, klinowata głowa. CZASZKA Czaszka jest szeroka, pozbawiona nieregularności, może występować lekki pas zmarszczek na czole między oczami. Kość ciemieniowa nie rzuca się w oczy. Policzki są gładkie. PYSK Patrząc z profilu, pysk jest silny. Most pysku, znajdujący się na tym samym planie ze szczytem linii czaszki, jest prosty. Patrząc z góry lub z boku pysk jest głębszy i szerszy w miejscu załamania niż na czubku. Usta opadają łukiem w kierunku gardła. Wady: ucięty pysk, zbyt długi i wąski lub zbyt krótki i gruby pysk. Zby Labrador retriever posiada pełne uzębienie, równomiernie rozmieszczone, białe zęby. Wady: poziomy zgryz. Poważne wady: błąd zgryzu polegający na wystawaniu górnej szczęki przed dolną i odwrotnie, nie pasowanie do siebie zębów, mijanie się ich, brak zębów trzonowych lub przedtrzonowych. NOS Skóra na nosie labradora jest czarna u czarnych psów, żółta u żółtych i ciemnobrązowa dla czekoladowych. Lekkie blaknięcie pigmentu na nosie nie jest uznawane za błąd. Nozdrza muszą być duże i otwarte. Dyskwalifikacja: nos bez pigmentu.  Oczy labradora są średniego rozmiaru, w pewnym stopniu trójkątne w wyglądzie ale nigdy tak bardzo żeby dawało to trwały efekt. Kolor oczu zależy od umaszczenia i tak dla czarnych i żółtych psów jest on brązowy, natomiast dla czekoladowych może być brązowy lub piwny. Powieki ciasno pasują. Kolor tęczówki pasuje do koloru nosa. Oczy tych psów sprawiają wrażenie inteligentnych i przyjacielskich. Wady: żółte oczy, oczy zbyt ciemne, zbyt małe, zbyt okrągłe i widoczne, oczy zbyt blisko siebie położone, zbyt wystające lub położone zbyt głęboko, sprawiające inne wrażenie niż opisane. Dyskwalifikacje: nieobecność pigmentu w tęczówce oczu. USZY Uszy labradorów są spuszczone, trójkątne w kształcie, raczej krótkie, z przednią krawędzią dobrze przytwierdzoną z tyłu, tuż ponad oczami. W momencie popchnięcia ich do przodu czubki uszu powinny zakryć oczy. Skóra uszu jest giętka. W momencie pobudzenia uszy przesuwają się do przodu i do góry, podnoszą się, natomiast zewnętrzna krawędź uszu zbliża się do policzków. Wady: duże, ciężkie uszy. SZYJA Szyja jest wystarczająco długa aby pozwolić psu na aportowanie bez żadnych problemów. Jest silna, gładka oraz przechodzi delikatnie w dobrze rozwinięte ramiona. PRZÓD Ramiona są gładko umięśnione, łopatki długie i dobrze ułożone dość blisko siebie przy kłębie. Górne części ramion wydają się być równej długości. Łokcie są blisko ciała i leżą dokładnie pod kłębem. Przednie nogi są proste, silne, o mocnym kośćcu. Wady: zbyt duże lub zbyt małe kości. Poważne wady: zbyt krótkie nogi, zbyt ciężkie kości. CIAŁO Odpowiednio i proporcjonalnie zbudowany labrador retriever jest kwadratowy lub lekko tylko dłuższy niż wyższy. Długość przedniej nogi (mierzonej od łokcia do ziemi) jest w przybliżeniu równa połowie wysokości psa. Gdy pies stoi lub biegnie linia tyłu jest silna i pozioma poczynając od kłębu, a na lekko opadającym zadzie. Lędźwie u dojrzałego psa są krótkie, muskularne i głębokie. Żebra przedłużają ciało oraz będąc dobrze wykształconymi z kręgosłupa tworzą szerokie silne masywne ciało. Patrząc z przodu na klatkę piersiową widzimy, że pomiędzy przednimi nogami jest ona dobrze wypełniona i niezbyt szeroka. Pozwala to na lepsze i bardziej efektowne poruszanie się psa. Patrząc z boku przednia część klatki piersiowej jest dobrze rozwinięta i rozbudowana. Wady: patrząc z boku widać jedną zwartą część ciała bez wyodrębnionej, dobrze rozbudowanej klatki piersiowej, baryłkowato ukształtowane żebra, klatka piersiowa zbyt wąska lub zbyt szeroka. ZAD Zad jest szeroki i umięśniony. Patrząc z profilu lekko opadający. Kształt zadu jest w równowadze z kształtem przodu. Uda są dobrze zgięte, a stawy skokowe obniżone. Kiedy pies stoi tylnie palce są tuż za linią jaką tworzą pośladki. Patrząc z boku łydki są prostopadłe do ziemi, a patrząc z tyłu są one położone równolegle względem siebie. Wady: krowie stawy skokowe, rozchodzące się stawy skokowe, sierpowate stawy skokowe, opadanie linii grzbietu. STOPY Dobre stopy to podstawa dla pracującego retrievera. Stopy są średniej wielkości, okrągłe, o pełnych, dobrze sklepionych palcach i grubych, elastycznych poduszkach. Pazury mogą być usunięte. Wady: platfusowate stopy, zającowate stopy, przekostkowienie stóp, skręcanie stóp do wewnątrz lub na zewnątrz. OGON Ogon to cecha wyróżniająca labradora retrievera. Jest naturalnym przedłużeniem linii grzbietu, bardzo gruby i umięśniony przy podstawie i zwężający się ku końcowi. Ogon o poprawnej długości powinien sięgać nie dalej niż do stawów skokowych. Ogon jest pokryty takim samym, grubym, gęstym owłosieniem jak ciało ale nigdy nie sprawia wrażenia puchowego. To właśnie ciężkie owłosienie sprawia wrażenie, iż przypomina on swoim wyglądem ogon wydry. Kiedy pies jest spokojny, ogon spuszczony jest w dół w sposób naturalny, swobodny. Kiedy pies porusza się lub jest podekscytowany ogon może być noszony poziomo z tyłu lub lekko podniesiony. Ogon nigdy nie powinien skręcać się lub być noszony pomiędzy nogami. Psy z przetrąconym ogonem lub ogonem dłuższym niż powinien lub z ogonem noszonym inaczej niż powinien on być noszony powinny być surowo karane. Poważny błąd: ogon zbyt krótki lub zbyt cienki. Dyskwalifikacja: ogon przetrącony, zmiany w naturalnej długości lub sposobie noszenia. Psy z przetrąconym ogonem lub też takie, których ogony mają nieprzepisową długość lub noszone w nieodpowiedni sposób, które zraniły się podczas pokazu powinny mieć prawo do zarejestrowania i przedstawienia ale nie mają prawa do potwierdzenia. SZATA Labrador retriever posiada krótkie, gęste, chroniące przed wodą, podwójne owłosienie. Zewnętrzne leży blisko ciała, jest proste, chociaż lekko pofalowane przy podstawie jest dozwolone. Tekstura owłosienia jest twarda i sprężysta, nie jest szorstka, ani jedwabista. Wewnętrzna warstwa pod owłosieniem jest delikatna i gęsta. Poważne wady: bawełniano podobne owłosienie, jedwabiste, rzadkie, brak warstwy wewnętrznej. KOLOR Kolor labradorów jest jednolity. Jednolite czarne, żółte (począwszy od jasnego kremowego aż do rudego), czy też czekoladowe. Dozwolone są małe, białe plamki na klatce piersiowej ale nie są one dobrze widziane. Białe włosy powstałe ze starości lub też na skutek przestraszenia się czegoś nie powinny być karane. Dyskwalifikacja: jakikolwiek kolor powstały jako kombinacja innych niż opisane wcześniej kolory, albinizm. ROZMIAR I WAGA Standardowa wysokość dorosłego psa zawiera się w przedziale od 22,5 do 24,5 cala, natomiast wysokość dorosłej suki zawiera się w przedziale od 21,5 do 23,5 cala. Poprawnie zbudowany labrador (pies), który pracuje powinien ważyć od 65 do 80 funtów, natomiast suka od 55 do 70 funtów. Wady: pół cala lub więcej powyżej lub poniżej standardowych wymiarów. SPOSÓB CHODZENIA W czasie truchtu, sposób poruszania się psa jest lekki, nie wymagający wysiłku, delikatny, płynny, mocny i skoordynowany, wyglądający dobrze ale nie przesadzony. Podczas ruchu, głowa psa porusza się do przodu, a więc razem z linią grzbietu i ogonem tworzy prawie równa linię. Bez względu na to, z której strony patrzymy nogi psa nie skręcają się ani do wewnątrz ani na zewnątrz, nie krzyżują się i nie przeszkadzają sobie wzajemnie. W miarę wzrostu prędkości stopy zbliżają się do linii centralnej w celu lepszego balansowania i utrzymania lepszej równowagi. Zalecane jest aby psy były pokazywane w różny sposób, przy różnych prędkościach biegu w celu jak najlepszego zaprezentowania jego prawdziwego sposobu poruszania się. Zły sposób poruszania się powinien być karcony w takim stopniu w jakim przeszkadza on psu w wykonywaniu zadań do jakich jest on przeznaczony.
http://republika.pl/blog_oq_4282469/7297306/sz/sweet-labrador-retriever-puppy-picture.jpgZdjęcie rzeczywiste.

Kot Domowy.

Kot domowy ma okrągłą głowę, duże oczy przystosowane do widzenia w ciemnościach, spiczaste uszy. Ma znakomity słuch i wzrok, węch dość słaby. Posiada twarde, sztywne włosy czuciowe umieszczone na policzkach, nad oczami, na górnej i dolnej wardze i na grzbietowych stronach przednich nóg - zwane wibrysami. Kot domowy łatwo ulega zdziczeniu, często krzyżuje się ze żbikiem. Jego silne pazury zaopatrzone są w specjalny mechanizm umożliwiający ich chowanie. Koty hodowane w warunkach domowych dożywają ok. 15–20 lat.
http://static1.glittery.pl/galeria/img/zwierzeta/glitery-pl_zwierzeta92.jpg Zdjęcie prawdziwe.

O blogu.

Siemka.
Na tym blogu będą zamieszczane informacje o różnych zwierzętach domowych i dzikich.
Zdjęcia oraz informacje na temat chorób zwierząt domowych.
Zapraszam , będzie tu wszystko o zwierzakach.
;-)