W wyglądzie tego delfina rzuca się w oczy przede wszystkim kształt jego głowy. Profil głowy samicy lub młodego osobnika jest łagodnie zaokrąglony w części czołowej. Odcina się od niego dość wyraźnie niezbyt duży „dziób”. Natomiast u samców wraz z upływem lat profil głowy zmienia się i u starego osobnika część czołowa jest już całkiem płaska. Ciało butlonosa jest najczęściej szare lub brązowe, niekiedy pokryte licznymi plamami i cętkami. U dorosłego osobnika wierzch ciała jest z reguły ciemniejszy niż spód. Płetwa grzbietowa zwykle jest ciemniejsza niż reszta grzbietu, natomiast wybrzuszenie czołowe i część twarzowa głowy są jaśniejsze niż reszta ciała. U niektórych starych osobników, głównie u samców dziób oraz część twarzowa stają się niemal całkowicie białe. Długość ciała samców nie przekracza 9,8 m, a samic 8,9 m.
Z przodu żuchwy dorosłych samców widoczne są dwa duże, stożkowate zęby; przy zamkniętej jamie gębowej nie wystają one na zewnątrz. U samic są one znacznie słabiej rozwinięte.
Przedstawicieli północnej populacji wali butelkonosych można spotkać na najbardziej na północ wysuniętych obszarach Atlantyku. Pojawiają się w wodach o temperaturze od 2°C do 17°C. Nie są właściwie spotykane na wodach mających mniej niż 1000 m głębokości.
Wielorybnicy twierdzą, że butlonosy te trzymają się raczej brzegów pól lodowych. Zaobserwowano jednak, że niekiedy zapuszczają się one nawet kilka kilometrów w głąb szczelin utworzonych w spękanym lodzie. Kilka zabłąkanych osobników zaobserwowano kiedyś na morzu Śródziemnym, lecz jak się wydaje, były to odosobnione przypadki. Stale natomiast pojawiają się one na Morzu Północnym, a niekiedy wypływają także na wody Morza Bałtyckiego.
Wale te odżywiają się głównie kała- marnicami. Poza kałamarnicami w skład ich pożywienia wchodzą także strzykwy, rozgwiazdy, krewetki i ryby głębinowe. Podobnie jak kaszalot połyka on czasem różne, dziwne przedmioty takie jak np. fragmenty sieci, kawałki drewna, fragmenty wyrobów z plastiku, kamienie itp. Obecność w żołądkach butlonosów kamieni, mułu oraz kawałków muszli wskazuje, że żerują one w pobliżu dna.
Wale butelkonose są bardzo towarzyskie. Często zbliżają się do przepływających w okolicy statków. Znane są także z tego, że nie opuszczają swych rannych towarzyszy. Ze względu na te swoje cechy, stawały się łatwym łupem wielorybników, gdyż zanim pozostałe przy życiu wieloryby zdecydowały się na ucieczkę, z rąk rybaków ginęło przynajmniej 10-15 osobników. Na ogół występują one w niedużych grupach liczących średnio od 4 do 10 osobników.
Butlonosy te nurkują bardzo głęboko. Uważa się, że mogą pozostawać pod wodą przez godzinę, a czasem nawet i dłużej. Nie wydaje się to jednak całkiem prawdopodobne. Znany jest pewien przypadek, kiedy to ugodzony harpunem wal butel- konosy zanurzył się gwałtownie, po czym w ciągu 90 sek. ubyło 90 m liny przymocowanej do harpuna.
Młode rodzą się najczęściej pomiędzy kwietniem i czerwcem. Ciąża u samicy tych delfinów trwa około roku. Nowonarodzone młode mierzy mniej więcej 3,5 m długości i jest karmione przez matkę ponad rok. Jak się przypuszcza samica rodzi średnio co 2 lata.
Nie dysponujemy informacjami dotyczącymi liczebności całej populacji tych waleni, ale na obszarach ich występowania spotkane są stosunkowo często.
Butlonos południowy
Największym przedstawicielem z populacji południowej wali butelkonosych, jakiego udało się zbadać, była karmiąca samica: długość jej ciała wynosiła 7,45 m. Natomiast największy zbadany samiec mierzył 6,94 m. Można więc sądzić, że w populacji południowej. inaczej niż u przedstawicieli tego gatunku zamieszkującego północ, samice są większe od samców.
Kolor ciała dorosłych osobników jest opisywany, na podstawie obserwacji poczynionych w okolicach równika, jako brąz zbliżony odcieniem do koloru żołędzi. Głowa tego wala dziobogłowego wraz z dziobem są nieco bledsze, a część grzbietowa ciała ciemniejsza od części brzusznej. Ciała dużych osobników pokrywają często liczne blizny i szramy.
U dorosłych osobników, z przodu dolnej szczęki znajdują się dwa duże, stożkowate zęby, które rosną ku przodowi. Są one niewidoczne gdy samiec ma zamkniętą paszczę.
Patrząc z dużej odległości, można je łatwo pomylić z płetwałem karłowatym oraz z przedstawicielami kilku innych gatunków wali dziobogłowych. Dopiero przyjrzawszy się mu z bliska, można dostrzec charakterystyczną bulwiastą głowę, lekkie wgłębienie w okolicach nozdrzy oraz wyraźną różnicę pomiędzy jasnym ubarwieniem głowy a ciemnym kolorem reszty ciała.Na półkuli południowej walenie te występują we wszystkich wodach oceanicznych pomiędzy 29 równoleżnikiem a Antarktydą. Latem zapuszczają się nawet poza granicę wiecznych lodów.
Wale te łączą się niekiedy w grupy liczące około 25 osobników. Należy się spodziewać, że delfiny te, podobnie jak butlonosy z północy, mogą nurkować bardzo głęboko i pozostawać pod wodą nawet około godziny. Przypuszcza się, że podstawę ich pożywienia stanowią głowonogi. Wale te nigdy nie były masowo odławiane i nie zachodzą poważne obawy o znaczny spadek liczebności ich populacji. Butlonosy trzymane są w wielu oceanariach , gdzie łatwo dają się oswajać.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz